ATHLETIC    SPORTS    1963

HOUSE   RESULT:

1st DRAKE; 2nd HAWKINS; 3rd ST. VINCENT; 4th NELSON.

TRACK  EVENTS

1st Year Boys:

100 yards:    1st Jameson (D); 2nd Nicholas (D); 3rd Walker (H). 220 yards:     1st Jameson (D); 2nd Walker (H); 3rd Hamilton (H). 440 yards:    1st Thompson (H); 2nd Readings (N); 3rd Darroch (D). 880 yards:    list Thompson (H); 2nd Readings (N); 3rd Smith (H). 4 x 110 yards:    1st Drake; 2nd Hawkins; 3rd Nelson.

1st Year Girls:

75 yards:    1st Forrester (H); 2nd Arzu (H); 3rd Lowe (SV). 4 x 110 yards:    1st Hawkins; 2nd St. Vincent; 3rd Drake.

2nd Year Boys:

100 yards:    1st Brumbaugh (SV); 2nd Simpson (D); 3rd Ramsey (H). 220 yards:    1st Hannan (N); 2nd Simpson (D); 3rd Ramsey (H). 440 yards:    1st Hannan (N); 2nd Shorters (H); 3rd Janman (D). 880 yards:     1st Shorters (H); 2nd Janman (D); 3rd Deas (N). 4 x 110 yards:    1st Nelson; 2nd St. Vincent; 3rd Drake.

2nd Year Girls:

80 yards: 1st Osborne (D); 2nd Daniels (H); 3rd Forrester (D). 150 yards: 1st Osborne (D); 2nd Daniels (H); 3rd Forrester (D). 4 x 110 yards: 1st Drake; 2nd Hawkins; 3rd Nelson.

3rd Year Boys:

100 yards:    1st Hopkins (H); 2nd McCallum (D); 3rd Townsend (N). 220 yards:    1st Hopkins (H); 2nd Ford (SV); 3rd McCallum (D). 440 yards:    1st Webster (N); 2nd Reed (SV); 3rd Hedley (JV). 880 yards:    1st Parmenter (SV); 2nd Paterson (H); 3rd Kirwan (D). 4 x 110 yards:    1st Drake; 2nd Nelson; 3rd St. Vincent.

3rd Year Girls:

100 yards:    1st Arzu (D); 2nd McPherson (SV); 3rd Simons (N). 150 yards:    1st Arzu (D); 2nd McPherson (SV); 3rd Field (SV). 4 x 110 yards:    1st Nelson; 2nd Drake; 3rd St. Vincent.

4th Year Boys:

100 yards:    1st Stenton (H); 2nd Gettings (SV); 3rd Walker (H). 220 yards:     1st Stenton (H); 2nd Brierly (SV); 3rd Paxton (D). 440 yards:    1st Saunders (H); 2nd Shorters (H); 3rd Tatton (SV). 880 yards:    1st Saunders (H); 2nd Bell (H); 3rd Wilkin (D). 4 x 110 yards:    1st Hawkins; 2nd St. Vincent; 3rd Drake.

4th Year Girls:

100 yards:    1st Green (H); 2nd Sutherland (D); 3rd Evans (H). 220 yards:    1st Green (H); 2nd Sutherland (D); 3rd Upton (SV). 4 x 110 yardls:    1st Hawkins; 2nd Drake; 3rd Nelson.

5th and 6th Year Boys:

100 yards:    1st Randall (H); 2nd Gettings (SV); 3rd Jameson (H).
220 yards:    1st Gettings (SV); 2nd O'Brien (D); 3rd Randall (H).
440 yards:     1st Cooper (N); 2nd Moore (SV); 3rd Gibson (D).
880 yards:     1st Passmore (D);  2nd Cooper (N); 3rd Ashforth (N).
Mile:            list Cooper (N); 2nd Passmore (D); 3rd Taylor (D).

4 x 110 yards:     1st St. Vincent; 2nd Drake; 3rd Hawkins.

5th and 6th Year Girls:

100 yards:     1st Mackney (H); 2nd Hannan (SV); 3rd Stevenson (D). 220 yards:     1st Mackney (H);  2nd Hannan (SV); 3rd Carver (D).

 

BOYS    FIELD    EVENTS

First   Year

High Jump:         1st Nicholas (D);   2nd Me Dougal (H); 3rd Franklin (StV).

Long Jump:         1st Nicholas  (D);   2nd Readings (N);   3rd Hamilton  (H).

Cricket Ball:    1st Thomson (H);   2nd Jameson (D);   3rd Buller (N).

Second   Year

High Jump:   1st Hannah (N);  2nd Brumbaugh (StV);   3rd Agnew (StV).

Long Jump:    1st Norton (N);              2nd Dean (StV); 3rd Madgin (D).

Cricket Ball:    1st Norton (N);         2nd Brumbaugh (StV;   3rd' Shorters (H).

Third   Year

High Jump:    1st Cole (N);   2nd Higson  (D);   3rd Hamilton  (D). Long Jump:   1st Townsond (N);   2nd Patterson (H);   3rd Hamilton (D). Shot:   1st MoCallum (D);   2nd Ford (StV;   3rd Goodman (StV). Discus:    1st Trik (D); 2nd Seymour (StV); 3rd Clarke (H). Javelin:    1st Paterson (H);   2nd Seymour (StV);   3rd Parmenter  (StV.

Fourth   Year

High Jump:    1st Tatton  (StV);   2nd Brown  (H);   3rd Deas (D). Long Jump:    1st Stenton   (H);   2nd Woodcock (StV);   3rd Walker (H). Shot:   1st Storters (H);   2nd Sounders (H);   3rd Wilson (N). Discus:    1st Wilson  (N);   2nd Shorters  (H);    3rd Bell (H). Javelin:    1st Bell.   (H);   2nd Whiting (N);   3rd Vant (Stv).

Fifth   and   Sixth   Year

High Jump:   1st I. O'Brien (D);   2nd Norton (StV);   3rd C. O'Brien (N). Long Jump:    1st I. O'Brien (D);   2nd Randall (H);   3rd Gettings (StV). Shot:    1st Payne (D);   2nd Ashforth (N);   3rd Button  (H). Discus:    1st Payne  (D);    2nd Ashforth  (N);    3rd Lyall (StV). Javelin:    1st Cooper (N); 2nd Norton (StV); 3rd Routledge (N).

GIRLS'    FIELD    EVENTS

Continued from p. 75.


 

First   Year

High Jump: Long Jump: Rounders Ball:

1st Forrester (H);   2nd Bradshaw (D);   3rd Davey (H). 1st Forrester (H);    2nd Pearce (D);   3rd Lowe (StV). 1st Ward (H);   2nd Ashforth (D);   3rd Renwick (StV).


 

Second    Year

,.... High Jump:    1st Light (N);   2nd Kunkler (D);   3rd Walker (H).

'   Long Jump:    list Osborne  (D);    Dianiels  (H);    3rd Light  (N).

Rounders Ball:    1st Daniels (H);   2nd Feltham (H);   3rd Johnson (D).

Third Year

High Jump:    1st Jackson (H);    2nd Syrnons  (N);    3rd McPherson  (SV). Long Jump:    1st Grant (N);   2nd McPherson (SV);   3rd Field (SV). Discus:    1st Hubble (H);    2nd Darroch  (D);   3rd Fairhall (SV). Javelin:    1st Carpenter (D);   2nd Fairhall (SV);   3rd Smith (H).

Fourth Year

High Jump:    1st Sutherland (D);   2nd Hayward (N);   3rd Green (H). Long Jump:    1st Green (H);   2nd Burns (D);    3rd Evans  (H). Discus: 1st Beaugard (N);   2nd Burns (D);   3rd Brundle (H). Javelin:    1st Henson (D);   2nd Beaugard  (N);    3rd Brundle (H).

Fifth    Sixth    Year

High Jump:    1st Pike (SV);   2nd Carver (D);   3rd Newton (D). Long Jump:    1st Mackney (H);   2nd Hannan  (SV);   3rd Pike (SV). iDiscus:   1st Pike (SV);   2nd Monk (D);   3rd Tierney (SV). Javelin:    1st Kearris (H);    2nd Hannan (SV);   3rd Monk (D). Final Results of the House Competition.